Декілька порад арбітражному керуючому як не переплатити за договір страхування відповідальності та знайти оптимальну страховку за бюджетом та захистом.
Вартість страхування для арбітражного керуючого залежить від декількох факторів:
- Розміру франшизи
- Наявність субліміту страхових виплат
- Стаж роботи арбітражного керуючого
- Розмір страхової суми
Хочу зазначити, що в будь-якій страховій компанії ви можете перейти від «дешевого» варіанту до «дорогого» ─ просто укласти додаткову угоду до договору страхування та оплатити додатковий страховий платіж. При цьому варіанті страхування слід брати до уваги досвід роботи фахівця зі страхування відповідальності арбітражного керуючого, адже від цього залежатиме своєчасність та швидкість підготовки додаткової угоди.
Розглянемо детальніше як франшиза впливає на вартість страхування.
Франшиза – це сума, яку страхова компанія не виплачує при настанні страхового випадку. Зазвичай, це власна участь арбітражного керуючого у покритті збитків. Чим більше франшиза, тим дешевше коштує страховка. У наших договорах страхування передбачена безумовна франшиза у відсотках від страхової суми. Наприклад, договір страхування на 300 мінімальних заробітних плат – 960 000 грн – має 1% франшизи. Обраховуємо розмір франшизи у гривнях: 960 000 грн × 1% = 9 600 грн.
Якщо збиток не перевищує франшизу, арбітражний керуючий відшкодовує третім особам завдані збитки самостійно. Якщо збиток перевищує франшизу, страхова компанія покриває ту його частину, що перевищує франшизу. Наприклад, шкода оцінюється у 20 000 грн. Страхова компанія виплатить 10 400 грн, а 9 600 грн – має оплатити АК.
Наявність субліміту страхових виплат
Субліміт (ліміт) застосовується у договорах страхування відповідальності. Це максимальна виплата за одним страховим випадком, або виплата у розрахунку на одного потерпілого. Також субліміти можуть залежати від того, чому/кому завдано збиток: майну чи життю і здоров’ю третіх осіб. Згадайте автоцивілку – обов’язкове страхування відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Субліміт завжди менше страхової суми, тому і страховка з ним коштує дешевше. Адже страхова компанія уникає одноразового великого збитку. При виплаті страхового відшкодування страхове покриття у подальшому (до кінця дії договору) зменшується на суму виплати.
Частина 3 Статті 110 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» висуває вимогу щодо мінімального розміру страхової суми і не містить заборони використовувати в договорах страхування субліміт.
Наприклад, договір зі страховою сумою 960 000 грн має субліміт 100 000 грн. Заподіяний збиток у розмірі 105 000 грн. В цьому випадку страхова компанія відшкодує 100 000 грн, а арбітражний керуючий 5 000 грн. Договір страхування продовжить свою дію зі загальним покриттям 860 000 грн, в тому числі 100 000 грн за одним страховим випадком.
Стаж роботи арбітражного керуючого
Стаж роботи арбітражного керуючого, який береться до уваги при визначенні страхового платежу, має бути документально підтвердженим. Якщо свідоцтва «масово» перевидавались у 2013 році, слід пред’явити до страхової компанії ліцензію, що отримувалась до цього. У разі підтвердження досвіду роботи у 10 років ─ можна зекономити 40% вартості страхування (не погіршуючи при цьому якість страхування).
Розмір страхової суми
Мінімальний розмір страхової суми визначається як 300 мінімальних заробітних плат, встановлених на початок року, в якому укладається договір страхування. Зазвичай, законодавчі зміни у розмірі заробітної плати відбуваються на початок року. Якщо у вас закінчується договір страхування в січні, то можна укласти страховку заздалегідь (з дією у грудні попереднього року). Так, у грудні 2016 року страховка коштувала у 2 рази менше, ніж у січні 2017 року тому, що депутати у 2 рази підняли «мінімалку».
Страхову суму завжди можна підняти, якщо суддя при призначенні арбітражного керуючого зверне увагу на її розмір. Також є можливість підняти страхову суму за власним бажанням арбітражного керуючого, якщо є підстави, наприклад, керування великим підприємством.
На сьогоднішній день страхова сума за договорами страхування відповідальності арбітражного керуючого становить від 480 000 грн до 5 000 000 грн.
Також зі зростанням мінімальної заробітної плати я надсилаю своїм арбітражним керуючим лист з пропозицією підвищити страхову суму, який містить розрахунки доплати.
Підсумовуючи вище написане, хочу зазначити, що я завжди раджу клієнтові перестрахуватися та обирати найкращий захист. Адже плата за страхування відповідальності арбітражного керуючого завжди менше франшизи, яку доведеться оплачувати самостійно.
Проте, арбітражні керуючі зі значним досвідом роботи мають змогу суттєво економити на страхуванні. Також відмічу, що з моїми арбітражними керуючими страхових випадків ще не було.
В мене легка рука;) Звертайтесь!
Текст написала Білик Юлія