fbpx

ISURE.in.ua

Сексуальне домагання (харассмент) — залякування, знущання або примус до дій сексуального характеру, також небажана або неналежна обіцянка винагороди в обмін на сексуальні послуги, інші усні або фізичні (обійми, дотики, напад з метою зґвалтування) переслідування сексуального характеру. У більшості сучасних правових контекстів сексуальне домагання є незаконним.
Стаття 154 Кримінального кодексу України говорить: примус жінки або чоловіка до вступу в статевий зв’язок зі сторони людини, від якої ця жінка або чоловік залежить матеріально або службово, тягне за собою штраф до 50 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців. За обтяжливих обставин, покаранням може бути арешт на строк до шести місяців або обмеження волі до трьох років.

У тих країнах (наприклад, США), де існують кримінальне переслідування за «сексуальне домагання», як правило, не заборонено просто дражнити особу, відпускати зневажливі коментарі або навіть незначні інциденти. У деяких країнах заборонений «пильний погляд», видавання (в присутності жертви) звуків сексу, непристойні жести тощо.

На робочому місці переслідування може вважатися незаконним, коли воно є настільки частим або серйозним, що створює ворожу чи образливу робочу атмосферу, або коли це призводить до несприятливих рішень щодо зайнятості (таким як звільнення або пониження в посаді жертви домагань, або коли жертва сама вирішує залишити роботу з цієї причини). У якості особи що здійснює домагання може виступати керівник жертви, співробітник або клієнт.

Сексуальні домагання привернули до себе громадську увагу в 1991 році, коли професор права Аніта Хілл звинуватила її колишнього начальника і тодішнього кандидата у Верховний Суд Кларенса Томаса.

Стоун – старший віце-президент зі страхових брокерів “Poms and Associates” у Лос-Анджелесі, каже, що 200 бізнес-лідерів придбали страхування на випадок обвинувачення у сексуальних домаганнях після розголосу історії з Харві Вайнштейном. Одного з клієнтів невдовзі спіткав судовий позов на 300 000 доларів через сексуальні домагання.

Страхування відповідальності на випадок сексуальних домагань може включатись до полісів страхування професійної відповідальності директорів та посадових осіб (D&O) або страхування відповідальності роботодавця у сфері трудових відносин (EPLI).

EPLI забезпечує захист від багатьох видів судових позовів працівників, включаючи претензії:

  • Сексуальні домагання
  • Дискримінація
  • Неправомірне звільнення
  • Порушення трудового договору, в т.ч. щодо оплати праці
  • Недбалість
  • Неможливість просування по службі, позбавлення кар’єри
  • Неправильна дисципліна
  • Неправомірне заподіяння емоційного стресу

Вартість страхування EPLI залежить від типу бізнесу, кількості працівників та різних факторів ризику, зокрема, чи були до компанії позиви у минулому.  Поліс покриває судові витрати, незалежно від того, чи ваша компанія виграє або програє справу. Страхова зазвичай не платить штрафні санкції або цивільні штрафні санкції (Це залежить від штату, наприклад в Іллінойс і Нью-Йорк не покривають, а в Делавер штрафи відшкодують). Зобов’язання, що покриваються іншими страховими полісами, такі як компенсація працівникам, не враховуються в політиці EPLI.

Що не покриває EPLI

  1. Як правило, це не стосується власників або директорів компаній. Це охоплення поширюватиметься на керівників та працівників у своїх діях щодо підлеглих, співробітників та клієнтів, але власники та директори компаній виключені зі страхового покриття. Розширення відповідальності поліса EPLI на дану категорію осіб узгоджується окремо зі страховиком за додаткову плату.
  2. Це не є правом на здійснення актів насильства або дискримінації, пов’язаних з роботою. Працівники та менеджери повинні регулярно навчатися, як правильно працювати згідно з посадовими інструкціями.
  3. Покриття поширюється за рахунок юридичної відповідальності. Дії, що відбуваються поза робочим приміщенням і в неробочі години, не можуть страхуватись.
  4. Покриття не має зворотної сили. Дія полісу EPLI не розповсюджується на судові процеси, які почались до укладення страховки.

Страхування D&O

Основним завданням поліса D&O є відшкодування збитків як компанії в цілому, так і директора персонально. Претензії можуть бути пред’явлені до директора і до компанії за будь-які невірні дії чи бездіяльність у процесі управлінської діяльності, наприклад:

  • перевищення повноважень;
  • надання недостовірної інформації, в тому числі по фінансовій діяльності;
  • невиконання службових обов’язків;
  • неузгодженість прийнятих рішень належним чином;
  • спотворення офіційних даних;
  • порушення антимонопольного, трудового законодавства і т.д.

Поліс D&O працює за принципом «страхування всіх ризиків», також включає велику кількість додаткових опцій, а саме: витрати на юридичний захист, витрати на розслідування, витрати на екстрадицію, витрати за мировою угодою, витрати на відновлення репутації тощо.

Хто може пред’явити позови до директорів? Акціонери; Власники цінних паперів; Інвестори; Партнери; Контролюючі державні органи; Співробітники; Треті особи.

Розподіл покриття за договором страхування D&O

Покриття А Покриття В Покриття С
Хто застрахований? Директор та посадові особи (ПО) Директор та ПО Компанія
Страховий випадок Вимоги до директора/ПО Вимоги до директора/ПО Вимоги до компанії щодо цінних паперів
Що застраховано? Особисті витрати директорів Витрати компанії, які вона зазнала через діяльність директорів Витрати компанії
Франшиза Не застосовується Застосовується Застосовується

Скандали щодо сексуальних домагань можуть зашкодити репутації компанії,  знизити ціну акцій, тому директор/ПО стане очевидною ціллю акціонерів, аби компенсувати збитки. Крім того, згадаємо ситуацію з Харві Вайнштейном, якого звільнили за пару днів, як здійнявся скандал.

Звісно, кожна ситуація розглядається страховиком і страхувальником індивідуально. Невинна застрахована особа, яку безпідставно оговорюють, має право відстоювати вимогу та очистити своє ім’я. Проте витрати відшкодовуватимуться до тих пір, поки справу не визнають кримінальною. Значні витрати на адвокатів, іноді треба залучати декілька юридичних фірм, спонукають врегулювати процес за згодою сторін.

Зазначимо, що в Америці отримати компенсацію значно легше, страхова компанія може оплатити вимогу потерпілої особи за запитом її адвоката до фірми, де вона зазнала сексуальних домагань. Прискорене врегулювання виплат не передбачає звернень в суд чи органів нагляду в галузі охорони праці.

Таким чином, з одної сторони це швидкість виплати, а з другої замовчання проблеми, адже страхова просто відкупається.

Страхова компанія мотивує застрахованих осіб дотримуватись правильної поведінки на робочому місці:

  • передбачено застосування франшизи,
  • агрегатної страхової суми,
  • визначена гранична межа витрат на адвокатів
  • прописано вичерпний перелік юридичних фірм, що будуть вести справи про сексуальні домагання.

Є також нестрахові методи уникнення збитків від сексуальної дискримінації.

  • Створюйте ефективні програми найму та перевірки кандидатів.
  • Публікуйте корпоративну політику та правила етики на робочому місці та розміщуйте їх в довідниках працівників, щоб вони були зрозумілими для кожного.
  • Покажіть працівникам, які дії слід вжити, якщо вони є предметом сексуального домагання або дискримінації керівником. Переконайтеся, що керівники знають, який тип поведінки не допускається.
  • Розробіть інструкцію, яких кроків ваша компанія буде притримуватись, щоб уникнути та вирішити спори співробітників.

Нестрахові методи є дуже гарним засобом профілактики, але слід пам’ятати, що вони не відшкодують витрати на судові позови, тому їх краще поєднувати зі страхуванням. Також ми зазначали вище, що недотримання посадових інструкцій та правил – це виключення з договору страхування. Страхування від сексуальних домагань включається у договори страхування професійної відповідальності: для працівників – це поліс EPLI, для директорів – страховка D&O.

Наостанок, хочу процитувати Американську акторку Памелу Андерсон, яка  вважає, що жінці в Голлівуді, щоби не стати жертвою харасменту, варто просто не нехтувати правилами безпеки: “Усім було відомо, що з певними продюсерами чи певними людьми в Голлівуді треба уникати лишатися наодинці. Ти розумієш, що буде, якщо ти підеш (із кимось із них) сама до готелю. Я навчилася ніколи більше не потрапляти в такі ситуації, а коли я приїхала до Голлівуду, то, звісно, в мене було чимало пропозицій приватних прослуховувань і всякого цілковитого безглуздя”.

Під час написання статті використовувались наступні джерела інформації:
https://forinsurer.com/

Home


https://www.propertycasualty360.com/
http://www.kennedyslaw.com/
https://www.irmi.com/