З 07.02.2018 забезпечується можливість укладання внутрішніх договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (які діють виключно на території України) в електронній формі. Така новація з’явилася відповідно до Розпорядження Нацкомфінпослуг від 31.08.2017 №3631, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за №1197/31065 «Про затвердження Змін до Положення про особливості укладання договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (посилання на документ http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z1197-17).
Отже у Вас під рукою є дані для страхування (паспорт чи посвідчення водія, ідентифікаційний номер, техпаспорт на авто, гроші на банківській картці та стабільний доступ до Інтернет). Зауважте, що пройти процес укладення автоцивілки Вам треба до кінця доби. Не сідайте за цю важливу справу о 23:55. Також дуже важливо мати вдома принтер, щоб роздрукувати візуалізовану форму поліса.
Особливості укладання та використання внутрішніх електронних договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів
Для укладання внутрішнього електронного договору страхування необхідно:
1. Вибрати страхову компанію.
Зазвичай калькулятор і форма заявки розміщена на сайті страхової компанії, лише треба знайти і відмітити “пташку” електронний поліс. Читайте уважно умови, якщо на сайті автоцивілка має франшизу 1000 чи 2000 грн, а Ви хочете нульову – варто звернутись до страхової компанії і замовити паперовий поліс. Індивідуальні умови страхування досі погоджуються оффлайн.
Довідка:
Перелік страховиків – членів МТСБУ
Інформація про оцінку діяльності страховиків – “Світлофор” МТСБУ
Перелік компаній – учасників системи прямого врегулювання збитків.
Замовте автоцивілку, в тому числі електронний поліс за посиланням
2. Вибрати спосіб укладання внутрішнього електронного договору страхування:
самостійно, через інтернет-сайт страхової компанії, або шляхом звернення до офісу страхової компанії або за допомогою страхового агента – представника страховика.
Раджу на етапі перехідного періоду (до лютого 2019 року) при звертанні в офіс страхової компанії обирати паперовий поліс. Ви все одно витратили час на дорогу, тому основна перевага електронного поліса автоцивілки нівелюється. Крім того, в офісі страховика чи в агента можна взяти бланк європротоколу.
3. Ввести інформацію, необхідну для укладання внутрішнього електронного договору страхування.
Для укладання внутрішнього електронного договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховик повинен мати наступні відомості:
1. Відомості про страхувальника:
для фізичної особи:
– прізвище, ім’я та по-батькові;
– домашня адреса із зазначенням поштового індексу; – адреса електронної пошти;
– номер контактного телефону;
– ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичної особи-платника податку (ІНПП) у разі його присвоєння;
– відомості про реквізити документу, що посвідчує особу (для пільговика – документ, що підтверджує його право на зменшення розміру страхового платежу), а саме: назва документу, його серія, номер, дата видачі та орган, що видав документ;
для юридичної особи:
– назва організації та код ЄДРПОУ;
– фактична адреса місцезнаходження із зазначенням поштового індексу;
– адреса електронної пошти;
– номер контактного телефону.
2. Відомості про транспортний засіб (ТЗ), щодо якого укладається договір страхування:
– тип ТЗ;
– державний номерний знак;
– марка, модель;
– рік випуску;
– ідентифікаційний номер VIN (17 символів) транспортного засобу або у разі відсутності в технічному паспорті відомостей про ідентифікаційний номер VIN, номер кузова (шасі, рами) транспортного засобу – відображається “б/н”.
– номер кузова (шасі, рами);
– населений пункт місця реєстрації ТЗ.
– ознака використання ТЗ протягом повного строку страхування та номера місяців, в яких використовується ТЗ (у разі укладення договору страхування з обмеженим періодом використання ТЗ протягом року) – наприклад, якщо Ви використовуєте автомобіль тільки для поїздок на риболовлю влітку – обираєте місяці з червня по листопад – півроку – мінімальний термін страхування, також ця опція знадобиться для мотоциклів, на яких взимку особливо не поїздиш;
– ознака використання ТЗ як таксі/маршрутне таксі;
– ознака того, що ТЗ підлягає обов’язковому технічному контролю та дата наступного ОТК (для ТЗ, що підлягає обов’язковому технічному контролю);
– ознака допущення до керування ТЗ осіб з водійським стажем менше 3-х років.
4. Інші відомості, необхідні страховику для оцінки ризику.
5. Запланована дата початку дії договору страхування та строк страхування.
4. Отримати від страхової компанії пропозицію укласти внутрішній електронний договір страхування.
Пропозиція має вигляд:
Пропозиція № (код реєстрації в ЦБД МТСБУ) укласти електронний договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів ЦЯ ПРОПОЗИЦІЯ НЕ Є ДОГОВОРОМ СТРАХУВАННЯ (ПОЛІСОМ)
Перелік відомостей, які повинні міститися у такій пропозиції страховика наведений на сайті МТСБУ за посиланням. Фактично це всі дані, які Ви вносили, а також інформація про страхову компанію та коротенько про умови страхування.
За інсайдерською інформацією, МТСБУ дозволило укладати електронні поліси без реєстрації заявки (вимоги) в ЦБД. “Система передбачає можливість реалізації двох процесів укладання договору: із створенням в системі ЕП заявки та її підтвердження для переходу в статус договору та без створення в системі ЕП заявки та внесення запису в систему ЕП одразу із статусом договір.” (с)МТСБУ. Навіщо це зроблено? Щоб страхувати великі автопарки корпоративних клієнтів, менеджер страхової компанії вносить інформацію і одразу робить поліс. Неможливо страхування корпоративних клієнтів обмежити добою, оскільки оплата здійснюється за безготівковим розрахунком, може передбачатись розбивка страхового платежу протягом року, чи оплата страхування за бордеро щомісяця.
5. Перевірити факт реєстрації отриманої пропозиції страховика в єдиній централізованій базі даних (ЦБД) МТСБУ.
Способи доступу до єдиної централізованої бази даних МТСБУ для перевірки страхувальником реєстрації пропозиції щодо укладання внутрішнього електронного договору страхування або чинності електронного договору страхування
Спосіб №1. За посиланням прямого доступу до ЦБД МТСБУ: таке посилання формується за правилами системи, передається страхувальнику та зазначається в пропозиції укласти електронний договір, а також у візуальній формі електронного поліса. Кліком на таке посилання страхувальник може перейти до відповідного запису ЦБД МТСБУ. При цьому відображається розширений набір даних.
Спосіб №2. Через Інтернет-сайт МТСБУ http://www.mtsbu.ua/, розділ «Перевірка чинності» на головній сторінці сайту, за реєстраційним номером транспортного засобу або за номером поліса (електронного поліса) чи пропозиції щодо укладання електронного договору страхування. Зазначений спосіб перевірки є загальнодоступним та містить обмежений набір даних.
Спосіб №3. Шляхом використання цілодобової лінії підтримки МТСБУ, за тел. 0-800-608-800. Зазначений спосіб перевірки є загальнодоступним і надає можливість отримати обмежений набір даних.
Спосіб №4. За допомогою QR коду, який містить посилання прямого доступу до відповідного запису ЦБД МТСБУ, аналогічне зазначеному в Способі №1. Таким способом доступу до інформації зручно користуватися, якщо візуальна форма електронного поліса або пропозиція укласти електронний договір є надрукованою та містить QR код.
6. Перевірити відповідність даних отриманої від страховика пропозиції та інформації, відображеної в ЦБД МТСБУ.
Якщо усі відображені в ЦБД дані коректні та співпадають із зазначеними в пропозиції, сплатити страховий платіж, зазначений в пропозиції, в один із способів, запропонованих страховою компанією. Зазвичай дані переносяться автоматично, тож цей пункт – це перевірка даних, які ви вносили на початку укладання електронного поліса. Якщо ж дані вносив агент – представник страховика, уважно перевірте правильність інформації.
УВАГА! Пропозиція укласти договір страхування є чинною до закінчення доби, в якій її було сформовано.
7. Підписати внутрішній електронний договір страхування у запропонований страховиком спосіб.
У нас підписання договору відбувається шляхом надсилання СМС на телефонний номер клієнта.
8. Отримати від страховика підтвердження укладання електронного договору страхування у вигляді візуальної форми поліса.
Зразок візуальної форми внутрішнього електронного поліса наведений на сайті МТСБУ
Ви можете роздрукувати візуальну форму поліса самостійно або звернутися за допомогою до офісу або представника страховика. За Вашою вимогою візуальна форма внутрішнього електронного поліса повинна бути підписана уповноваженим представником страхової компанії.
9. Перевірити дійсність інформації про підтвердження укладання електронного договору страхування
Ці способи аналогічні п.5: запит до Централізованої бази МТСБУ (посилання чи QR-код), телефон 0-800-608-800.
10. Внутрішній електронний договір страхування набирає чинності з початку строку його дії, що зазначений у страховому полісі. Зазначена дата не може бути раніше дати реєстрації договору в ЦБД МТСБУ.
Якщо Ви б страхувались за допомогою паперової автоцивілки, то поліс діє з дати зазначеній на ній. Якщо ДТП сталась за годину з початку дії поліса, який у вас “на руках” – виплаті бути. Пункт 10 означає, що електронний поліс краще укласти заздалегідь: сьогодні уклав – завтра діє. Це гарантія того, що за ДТП будуть платити. Я маю на увазі технічні можливості системи: дата реєстрації договору в ЦБД МТСБУ має бути ТОЧНО раніше, ніж дата дії поліса.
11. Контроль наявності страхового забезпечення автомобіля, що пересувається дорогами України, здійснюється Національною поліцією України.
Цей пункт означає, що у Вас має бути Інтернет для перевірки поліса по всій території України, або гроші на телефонному рахунку, бо поліція навряд буде телефонувати на 0-800-608-800 зі своїх телефонів. Також варто обов’язково роздрукувати електронний поліс автоцивілки, на випадок, якщо мобільний вимкнеться в дорозі.
УВАГА! Протягом початкового періоду використання електронних договорів страхування рекомендуємо мати з собою роздруковану візуальну форму електронного поліса.
Як бачимо процес укладення поліса досить незручний – треба самостійно вносити дані (навіть якщо ви кілька років поспіль страхувались і дані вже є в базі МТСБУ, витягти їх нема можливості), пропозиції страховиків містять невигідні для клієнта умови: 1) зазвичай ставиться франшиза, 2) відсутня система бонус- малус, 3) немає можливості один раз внести дані, отримати декілька полісів, наприклад, добровільне страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів чи страхування водія від нещасних випадків.
Крім того, електронний поліс означає, що Європротокол ви будете також оформляти в електронному вигляді. Нагадаю, це можна зробити за посиланням https://dtp.mtsbu.ua/index.html Або поритись в бардачку, можливо, там лежать невикористані бланки Европротоколу минулих періодів страхування.
Поки що не передбачено, як вносити зміни в електронний поліс, наприклад, за умови зміни прізвища страхувальника, чи зміни номерного знаку автомобіля. Як розторгнути електронний поліс автоцивілки, повернути невикористану частину страхового платежу.
Сподіваюсь, у майбутньому зроблять зручний інтерфейс, щоб можна було заселфітись зі своїм автомобілем – і одразу отримати поліс.