fbpx

ISURE.in.ua

Тепер суди не будуть стягувати з винуватця ДТП суму збитку в межах ліміту відповідальності страховика.

Верховний Суд України змінив свою практику у справах про відшкодування шкоди, заподіяної в ДТП. Так, Великою палатою ВСУ було прийнято Постанову в справі № 755/18006/15-ц, якою була перекреслена судова практика з таких справ з 2015 по 2018 рік. Слід зазначити, що ВСУ скасував свою ж практику, зокрема, Постанова у справі № 911/2589/17 від 29 березня 2018 року, яка вже була прийнята новим складом Суду.

 

Основні тези, тепер такі:

Відповідно до ст. 1 194 ЦКУ особа, застрахована по автоцивілці, у разі недостатності страхової виплати для повного відшкодування заподіяної нею шкоди зобов’язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою.

Відшкодування шкоди особою, відповідальність якої застрахована, можлива за умови, коли відповідно до поліса або Закону України «Про автоцивілку» у страховика не виник обов’язок по виплаті страхового відшкодування (ст. 37), або розмір заподіяної шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика (відповідальність страхувальника – різниця між фактичним розміром заподіяної шкоди і сумою страхового відшкодування).

Обов’язок відшкодування шкоди в межах страхового відшкодування страхувальником, який застрахував та оплатив поліс, суперечить меті інституту страхування автоцивілки (ст. 3) .

Суди повернуться до практики раніше 2014 року, коли в задоволенні позовів безпосередньо до осіб, відповідальність яких була застрахована, відмовляли.

Це торкнеться постраждалих, яким повинні проводити виплати страховики, що фактично припинили свою діяльність. Тепер вони зможуть отримати відшкодування через регламентну виплату МТСБУ після визнання страховика банкрутом і закінчення його ліквідації.

Дане рішення правильне, але залишило багато невирішених питань – компенсація збитку банкрутами, затягування виплати без підстав, компенсацію втрат в зв’язку з застосуванням коефіцієнта фізичного зносу і т.д.

Джерело