Замість відведених законом 90 днів, потерпілим доводиться чекати грошей по півтора року.
Моторне (транспортне) страхове бюро України оприлюднило підсумки роботи страховиків за 2-ий квартал 2016 року за показниками діяльності з продажів/виплат за автоцивілкою. Всього в рейтингу 56 компаній. Згідно зі статистикою, найбільшими продавцями полісів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автовласників у квітні-червні були:
НАСК “Оранта” (212,69 тис. укладених договорів),
ПРАТ “СК “Провідна” (185,29 тис.),
ПРАТ “СК “ТАС” (134,58 тис.),
ПРАТ “УПСК” (124,5 тис.),
ПРАТ “УСК “Княжа В’єнна Іншуранс Груп” (106,95 тис. грн.).

А ось за показником виплат потерпілим компанії розташувалися в дещо іншому порядку. Найбільш щедрою виявилася
СК “Провида”, яка виплатила 29,07 млн. грн.
За нею слідують
НАСК “Оранта” (28,85 млн. грн.),
“Княжа” (18,32 млн. грн.),
ПРАТ “СК “Уніка” (17,78 млн. грн.)
СГ “ТАС” (17,71 млн. грн.).

Показник, який найбільше вражає у звітності – середній термін врегулювання страхових подій (тобто скільки часу в середньому проходить з моменту ДТП до виплати відшкодування потерпілому). Відповідно до закону про автоцивілку, цей проміжок часу не повинен перевищувати 90 днів (хоча, якщо точніше – не більше 90 днів з моменту подачі потерпілим у СК повного пакету документів). Проте із статистики МТСБУ випливає, що водіям у середньому доводиться чекати грошей набагато довше – 154 днів.
Цікаво, що лідер ринку – НАСК “Оранта” відмовилася публікувати дані по швидкості врегулювання. Тому залишається тільки гадати, як довго її клієнтам доводиться оббивати пороги в очікуванні виплат.

Те ж стосується  СК “Домінанта”. Ця компанія не тільки не подала дані про терміни врегулювання подій, але й відмовилася оприлюднити інформацію щодо кількості скарг від потерпілих. Така секретність не може не насторожувати. Як повідомляла “ДС”, раніше СК “Домінанта” входила в трійку страхових компаній, на які надходило найбільше скарг “Українського страхового омбудсмена” (www.ombudsman.org.ua). Компанія також значилася в антирейтингу небанківського регулятора – Нацкомфінпослуг.

“Приклад “Домінанти” демонструє повну відсутність стратегічної думки у Президії МТСБУ, а також викликає підозри про змову на страховому ринку. У 2015 році в цій компанії була 2-х місячна заборгованість перед МТСБУ у 9 млн. грн. За законом такий страховик автоматично виключається з Моторного бюро, однак президія пішла на порушення і дозволила “Домінанті” погашати заборгованість протягом декількох місяців. І що ми маємо сьогодні? Домінанта входить в топові місця в антирейтингах Страхового омбудсмена і Нацкомфінпослуг, а також відмовилася публікувати свої дані щодо термінів врегулювання збитків. І при цьому вона продовжує продавати поліси і збирати гроші, а кількість скарг продовжує зростати”, – констатує голова правління ОС “Український страховий омбудсмен” Юрій Чуніхін.

Згідно з даними Моторного бюро, найдовше доводиться чекати виплат від
УАСК “АСКА” (515 днів),
АТ “УОСК” (516 днів),
УТСК (371),
“Еталон” (258),
СК “Дім страхування” (252).

У кожної компанії свої причини для повільності. “Наприклад, у “АСКА” багато справ по обов’язковому страхуванню цивільно-правової відповідальності на території Донецької і Луганської області. Вони врегульовуються довше і суттєво впливають на середній показник. Актів за порушення законодавства по ОСЦПВ, в тому числі за недотримання строків, з початку року по “АСКА” не було”, – розповіла “ДС” член Нацкомфінпослуг Ольга Максимчук.

У самому Моторному бюро дивляться на ситуацію крізь пальці. Як стало відомо “ДС”, за підсумками другого кварталу санкції були застосовані тільки до трьох СК. Зокрема, для компанії “Європейський страховий союз” МТСБУ ввело коефіцієнт До-4. Це означає, що з кожного отриманого на продаж бланка поліса страховик зобов’язаний перерахувати в гарантійний фонд бюро додатковий гарантійний внесок у розмірі 80 грн. замість стандартних 20 грн. Для компаній “УТСК” і “УОСК” введений коефіцієнт К-2 (тобто для них розмір додаткового відрахування до фонду за кожний бланк збільшено вдвічі – до 40 грн.). Як повідомив “ДС” джерело на ринку, питання про обмеження щодо решти компаній-порушників на Президію бюро навіть не виносилося.

Самі страховики вважають, що ситуація з виплатами ще досить далека від критичної. “У порівнянні з попередніми роками компанії стали платити навіть швидше. Якщо говорити про частку виплат у термін до 120 днів, то вони зменшилися на 10%. Варто враховувати і той факт, що Бюро розраховувало середній термін врегулювання з моменту ДТП, а не з моменту подачі заяви та документів на виплату страхувальником. А саме з цього часу за законодавством компанії дається 90 днів”, – говорить генеральний директор асоціації “Страховий бізнес” В’ячеслав Черняховський. За його словами, в тому, що строки виплати затягуються, не завжди винен страховик. Бувають, наприклад, випадки, коли потерпілий тривалий час не надає в СК документи, або через власну халатність, або ж з інших причин.

У Нацкомфінуслуг на ситуацію регулюють мляво. В комісії повідомили, що акціонери двох компаній з “чорного” списку вже розробили план фінансового оздоровлення своїх СК, і регулятор контролює їх виконання. Крім того, час від часу комісія зобов’язує компанії, що лідирують за кількістю скарг, подавати дані про простроченої кредиторської заборгованості і змушує їх розраховуватися з боргами. Завдяки цьому в минулому році, наприклад, страховики виплатили клієнтам заборгованість у розмірі понад 20 млн. грн. (за всіма видами страхування).

Проте втручання регулятора в цілому допомагає мало. “Судячи за даними МТСБУ, напрошується однозначний висновок: регулювання страхового ринку треба терміново передавати в Нацбанк. Ні Нацкомфінпослуг, ні саморегулювання страхового ринку нічого не можуть зробити з порушеннями прав потерпілих в ДТП”, – констатує Юрій Чуніхін.

Джерело: http://www.dsnews.ua/economics/kakie-strahovshchiki-dolshe-vseh-platyat-po-avtograzhdanke-22082016200400 (російською)