Найтиповіше порушення законодавства: огляд пошкодженого авто, зазвичай, робить не експерт, який оцінюватиме збиток, а співробітник страхової компанії без відповідної кваліфікації. Це “прокатує”, бо звичайна людина не знає нюансів і тонкощів процесу врегулювання збитків.
Відповідно, “прикидається” розмір страхового відшкодування і представник страхової компанії узгоджує суму виплати з потерпілим в ДТП. Якщо потерпілий погодився, то “підсовують” заяву з дрібним текстом “з нарахованою сумою страхового відшкодування згоден, претензій до страхової компанії не маю” – і все. Після підписання даного документу оскаржити суму виплати нереально. Експертиза коштує грошей, тому страхова компанія тут реально економить на потоці клієнтів значні кошти.
Другий варіант, якщо потерпілий не погоджується з розміром “нарахованого” страхового відшкодування, то страхова компанія змушена буде замовити оцінку. Якщо є звіт про оцінку чи висновок судового експерта, то оскаржити суму виплати можна лише в суді.
У клієнта є ціна ремонту з СТО і є оцінка/судова експертиза з меншою сумою. Виникає питання що робити далі? На цьому етапі потерпілі залучають “горе”-юристів, що писатимуть скарги – але це час та гроші “на вітер”.
В страховій компанії треба брати акт огляду пошкодженого автомобіля, розрахунок – оцінку (еспертизу).
Є випадки, що страхова компанія не дає зробити копії документів, навіть очима подивитись. Тоді треба наймати адвоката та вимагати документи адвокатським запитом.
Якщо натрапили на зовсім неадекватну страхову компанію, що ігнорує адвокатський запит, треба писати скаргу в НБУ на страхову компанію щодо порушень під час розрахунку суми страхової виплати. Страхова компанія передасть матеріали в НБУ. Тоді адвокатський запит щодо матеріалів розрахунку збитку направляємо в НБУ.
ЯКЩО ВИ НЕ МАЄТЕ НА РУКАХ ЦИФРИ, ЗА ЯКИМИ СТРАХОВА КОМПАНІЯ РОЗРАХОВУВАЛА ЗБИТОК, СПІР З НЕЮ НЕ ВАРТО ПОЧИНАТИ. ОСКІЛЬКИ ВИТРАТИ НА ЮРИСТІВ, В КІНЦЕВОМУ ВИПАДКУ, ПЕРЕВИЩАТЬ СУМУ, ЯКУ МОЖЛИВО ЗІ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ “ВИБИТИ”.
Підстави зменшення розміру страхового відшкодування з автоцивілки
Коли страхова компанія зменшує розмір страхового відшкодування:
А) випадки, коли клієнт (потерпілий) сам припускається помилок і це призводить до такого результату.
При огляді фіксуються не всі пошкодження (приховані пошкодження упускаються).
Наприклад, після ДТП (наїзд ззаду) пластиковий бампер став на місце, на ньому лише подряпини, а під ним візуально неможливо оцінити, що пошкоджено (парктронік, підсилювач, демфер, підлога багажника).
Клієнт не хоче платити за частковий розбір авто на СТО, але демонтаж деталей не входить у обов’язок страхової компанії.
Огляд експертом чи оцінювачем і підписання акту огляду сторонами – це відправна точка, від якої буде залежати кінцева сума страхової виплати.
Якщо після поверхневого огляду експертом страхової компанії автомобіль розібрали на СТО і виявились приховані пошкодження, то слід звернутись в страхову компанію з заявою щодо повторного огляду. Експерта направлять протягом 10 робочих днів і ці питання вирішуються у звичайному робочому порядку.
Багатьом просто “впадло” викликати експерта на повторний огляд чи люди не розуміють важливість особистої участі у врегулюванні збитків. Хочу зазначити, страхова виплата – це Ваші гроші, отже, будьте ласкаві – напружитись і не херити справу.
Отримуючи рахунок від станції технічного обслуговування (де авто розібрали і врахували приховані пошкодження) та суму від страхової компанії (без прихованих пошкоджень) клієнт “офігєваєт” і кричить, що нас жорстоко обманули.
Рахунок з СТО – це не показник при спорі зі страховою компанією – це папір, можливо з печаткою СТО, яким не зручно підтиратись.
У випадку спору зі страховою компанією в суді, судовий експерт буде відштовхуватись від первинного акту огляду, на якому клієнт поставив свій підпис, і який не містить опису “прихованих” пошкоджень. Щоб уникнути таких проблем, беремо участь при огляді авто, контролюємо, що робить СТО – своєчасно “виловлюємо” приховані пошкодження та вимагаємо акт додаткового огляду. Повний перелік пошкоджень – запорука нормальної виплати.
Б) випадки, коли зменшення страхового відшкодування відбувається законно: знос, франшиза, відняли ПДВ.
Знос нараховується тільки на деталі (не на роботи!!!) згідно з Методики оцінки колісних транспортних засобів:
1) за віком авто
7.38. Значення Ез приймається таким, що дорівнює нулю, для нових складників та складників КТЗ, строк експлуатації яких не перевищує:
5 років – для легкових КТЗ виробництва країн СНД;
7 років – для інших легкових КТЗ;
3 роки – для вантажних КТЗ, вантажопасажирських КТЗ, причепів, напівпричепів, спеціальних КТЗ, спеціалізованих КТЗ, автобусів виробництва країн СНД;
4 роки – для інших вантажних КТЗ, вантажопасажирських КТЗ, причепів, напівпричепів, спеціальних КТЗ, спеціалізованих КТЗ, автобусів;
5 років – для мототехніки.
2) якщо автомобіль відновлювався ремонтом (випадки не пов’язані з даним ДТП, до нього)
2.3) якщо є пошкодження кузова (корозія).
Відшкодування зносу можна отримати з винуватця. Згідно з Цивільним кодексом України відшкодування спричиненого матеріального матеріального збитку відбувається у повному обсязі. Судова практика з цього питання є.
Головне: де відремонтували авто (чи є акт виконаних робіт з СТО, чи це були гаражі?) і прослідкувати, щоб страхова компанія правильно розрахувала суму страхового відшкодування. Страхова оплачує свою частину. А винуватець свою.
Відняли ПДВ при виплаті суми страхового відшкодування на картку
якщо не надаються докази того, що автомобіль відремонтовано (акт СТО, документ про оплату ремонту на СТО), то страхова компанія має право утримати ПДВ. ПДВ відшкодують щойно клієнт надасть вищезгадані документи. Якщо станція не платник ПДВ, можна вимагати від страхової його відшкодування – практика доводить, що доплати є.
Франшиза – це частина збитку, що не відшкодовується страховою компанією. Розмір франшизи за полісами 0, 500, 1000,1500,2000,2600 грн. Ця сума відшкодовується винуватцем напряму потерпілому.
Окремо “ганятись” за франшизою по судах не варто, а от якщо додається ще й знос – цілком можливо.
В) коли страхова компанія штучно занижує розмір страхового відшкодування.
Страхова компанія прямо порушує закон, якщо при розрахунку страхового відшкодування бере вартість неоригінальних запасних частин, ціни з інтернету, не ті запчастини, що рекомендовані виробником, зменшує нормо-години і т.д.
Якщо страхова компанія при цьому домовилась з судовим експертом – то спір треба вести лише в суді. Іншого виходу немає, крім замовлення експертизи у “свого” незалежного експерта і звернення до суду.
Підписуйтесь на наш канал в ютубі. Ми зекономимо Вам гроші на юристах. Нагніть свою страхову самотужки! https://www.youtube.com/channel/UC-EEhEoXSdjm0Qdykh5Ko3w
Якщо залишились питання, то на даному сайті працює чат (ліворуч віконце).