fbpx

ISURE.in.ua

Сподівайся на краще, розраховує на найгірше: цей афоризм відмінно описує життєву позицію розумного і завбачливого мандрівника.

Всі ми сподіваємося, що наші поїздки будуть безпечними, проходити без інцидентів на дорогах, але кожен відповідальний автомобіліст повинен бути готовий правильно і відповідально повестися, якщо ДТП все-таки відбудеться. Саме грамотна поведінка всіх учасників допомагає мінімізувати наслідки ДТП, максимально швидко отримати компенсацію постраждалим.

Не всі українські автовласники знають абсолютно точно, як оформити документи на отримання страхового відшкодування, якщо навіть ДТП сталося в Україні, в тому числі використовуючи європротокол. А як же бути тим водіям, хто їздить у справах або подорожує на автомобілі за кордон? На гарячу лінію МТСБУ надходить чимало запитань про те, як вести себе в разі ДТП за кордоном. У цьому пості я дам відповіді на них.

Найперше і головне – у вас повинна бути страховий захист, тобто міжнародний страховий сертифікат «Зелена карта» української страхової компанії, яка є повним членом МТСБУ, а значить має право укладати договори міжнародного страхованіяhttp: //www.mtsbu.ua/ua/ about_us / full_members_list

Страховий сертифікат повинен діяти на території тієї країни / або країн, які ви плануєте відвідати на автомобілі на весь період поїздки.

Нагадаю, що з лютого цього року на всіх пунктах перетину кордону ведеться автоматизована перевірка наявності та дійсності сертифіката «Зелена картка», так що виїхати за кордон без страхового сертифіката зараз просто неможливо.

Важливо розуміти, що поліс  захищає фінансові інтереси не тільки винуватця ДТП, але і автовласника. Відсутність «Зеленої карти», або ознаки того, що страховий сертифікат фальшивий або фальсифікований, призводить до дуже неприємних наслідків.

Якщо такого водія за кордоном зупиняє місцева поліція, перевіряє поліс і виявляє, що він фальшивий / фальсифікований, з вичерпаним терміном дії і т.п., водія чекає чималенький штраф, автомобіль же, швидше за все, відправиться на штрафмайданчик. У певних випадках можливий навіть сценарій, коли водій буде затриманий і відправлений до в’язниці до з’ясування всіх обставин справи.

Ключове, що потрібно знати українському автовласникові на випадок потрапляння в ДТП за кордоном: згідно з принципами роботи міжнародної системи «Зелена карта» врегульовуються страхові випадки і робляться виплати згідно з нормами законодавства тієї країни, в якій сталося ДТП, тобто якщо аварія трапилася в Польщі – буде урегульовуватись згідно з польським законодавством, в Німеччині – по німецьким і т.д.

Алгоритм дій у разі ДТП за кордоном наступний:

Викличте поліцію або напишіть європротокол. Ви можете використовувати український бланк європротоколу (можна взяти в поїздку бланк європротоколу, який виданий разом з внутрішнім полісом ОСЦПВ, або при укладанні договору страхування «Зелена карта» попросити бланк у страховика).
Однак навіть якщо ви заповнюєте бланк європротоколу іноземної компанії, то треба пам’ятати, що бланки повністю ідентичні за структурою і тексту, тому вони або інтуїтивно зрозумілі, або можна подивитися зразок українського бланка, наприклад, на сайті Бюро http://www.mtsbu.ua / ua / for_consumers / europrotocol / 96561 і, звіряючись з ним, визначити, де які дані треба заповнити.

Заповнюйте будь бланки власноруч на тій мові, якою ви володієте. Не підписуйте документи, зміст яких ви не розумієте. Тому не зайвим буде підготуватися до поїздки, встановивши на смартфон, планшет або інший гаджет програми, які допомагають з перекладом текстів.

Також як і в разі ДТП в Україні, бажано зробити фотографії з місця події і пошкоджень автомобіля, при можливості позначити GPS-координати місця ДТП, взяти контакти свідків, тобто документально зафіксувати всі деталі страхової події.

Дати іншим учасникам ДТП дані свого страхового сертифіката “Зелена картка”, надати його копію або дати можливість скопіювати, сфотографувати страховий сертифікат. Оригінал страхового сертифіката завжди залишається у вас!
Не забудьте отримати копію документів, якими оформляється ДТП (європротокол, довідка поліції і т.п.)
Якщо ви стали винуватцем ДТП – після оформлення документів, виплата потерпілому буде здійснюватися відповідно до умов системи «Зелена карта». В такому випадку фактично завдання винуватця ДТП зводиться до правильної фіксації обставин аварії та заповнення документів.

Ще раз хочу звернути увагу на важливий момент: компенсація збитку потерпілому буде зроблена в будь-якому випадку, є у винуватця діючий страховий сертифікат «Зелена карта» чи ні. Але якщо в українського автовласника, який потрапив в ДТП за кордоном, немає «Зеленої карти», то згідно з нормами закону «Про ОСАЦВ» (п. 42 ст. 40), МТСБУ пред’явить регресний позов винуватцю.

Щорічно Бюро стягує регреси на десятки мільйонів гривень, так що безвідповідальному водію уникнути фінансової відповідальності не вдасться.

Якщо український водій виявився потерпілим, а у винуватця ДТП є поліс ОСАГО місцевої СК, то для отримання виплати треба буде звернутися в ту страхову компанію, де застрахована відповідальність винуватця ДТП. Так, це створює певні складності, якщо офіс компанії знаходиться, наприклад, в іншому місті, але у багатьох європейських страховиків передбачена можливість відправки документів і заяви на виплату в електронному вигляді або звичайною поштою. Інформація про це розміщена на сайті страховика.

Якщо у винуватця ДТП немає поліса ОСАЦВ (таке буває і за кордоном, де проникнення страхування ОСАЦВ високо, але не у всіх країнах досягає 100%), то за компенсацією збитків треба звернутися в місцеве Бюро «Зелена Карта» або до розпорядника гарантійних фондів в тій країні, де сталося ДТП (список цих організацій є на сайті МТСБУ http://www.mtsbu.ua/ua/green_card/96532)

Не можу не нагадати, що для подорожі за кордон, крім сертифікату «Зелена карта», у кожного повинен бути поліс страхування медичних витрат виїжджаючих за кордон, а наявність поліса КАСКО спростить і прискорить отримання страхової виплати, якщо ви є постраждалим у ДТП. Перевірте перед поїздкою, чи є у вашого поліса КАСКО покриття для інших країн, крім України, або «докупити» таку опцію.

Найголовніша рекомендація і побажання: будьте відповідальні й уважні на дорогах, контролюйте технічний стан автомобіля і своє самопочуття, поважайте всіх учасників дорожнього руху, і нехай з вами ніколи не трапляються ДТП!

Джерело: блог Володимира Шевченка – Генерального Директора МТСБУ

Зауваження до статті:

Рекомендуємо оформлювати ДТП за кордоном за участю поліції. Оскільки Європротокол страхова компанія може визначити не дійсним через помилки, неточності, протиріччя.

А врегулювання в даному випадку проходить за декілька сотень кілометрів від дому. У випадку спорів – навіть листування з закодонним страховиком чи потерпілим “влетить” в копієчку.