Для укладання договору добровільного страхування вантажів, потрібно з’ясувати:
- загальну заплановану кількість перевезень за строк дії Генерального договору;
- середню кількість перевезень в місяць;
- максимальну вартість вантажу на одне перевезення, грн.
- середню вартість вантажу на одне перевезення, грн.
- прогнозований обсяг перевезень по Генеральному договору за строк дії Генерального договору, грн.
- супровід вантажу: наявність перевізника/експедитора (чи застрахована їх відповідальність?), наявність охорони, наявність сюрвейєрського огляду при навантаженні/розвантаженні.
- умови перевезення вантажу: територія перевезення – Україна, а також:
- для авто: марка (модель) автомобіля, реєстр. номер, вантажопідйомність; тентований, металевий чи відкритий кузов, платформа, контейнер на шасі і т.д.;
- для з/д: тип вагона (контейнер на платформі, платформа, цистерна, багажний вагон та ін.) відкритий, закритий;
- для авіа: вантажопідйомність, тип літака (вертольота), марка, рік побудови, бортовий номер;
- для морського: назва судна, клас (танкер, контейнеровоз тощо), клас реєстру (морський, річковий, самохідний), рік побудови судна, прапор під яким ходить судно, наявність договору відповідальності судновласника.
- Спосіб транспортування (навалом, насипом, у контейнері, на палетах, цистерна, відкрита платформа, у трюмі, на палубі, та ін.)
- Маршрут перевезення і час у дорозі: пункти відправлення, призначення, перевантаження і орієнтовний час збереження в місцях перевантаження;
- Умови поставки згідно з міжнародними торговельними термінами “INCOTERMS” (CIP, CIF, FOB, та ін.)
- Наявність збитків за минулі періоди страхування: характер та розмір збитків, причини та місце їх виникнення.
- Інша важлива інформація, яка може вплинути на настання страхового випадку при перевезенні вантажу. У вас б/у товари, як визначається їх вартість?
Бажане страхове покриття, а саме:
- Покриття «А» «З відповідальністю за всі ризики»
При даному покритті страховими випадками є пошкодження, повна загибель або втрата всього вантажу або його частини внаслідок будь-яких подій, за винятком вказаних в Генеральному договорі обмежень та виключень.
2. Покриття «В» «З відповідальністю за окрему аварію»
При даному покритті страховими випадками є пошкодження, повна загибель або втрата всього вантажу або його частини внаслідок:
- Пожежі, блискавки, бурі, вихору, інших стихійних явищ, катастрофи чи зіткнення суден, літаків та інших перевізних засобів між собою, або удару їх об нерухомі чи плавучі предмети, посадки судна на мілину, провалу мостів, вибуху, пошкодження судна льодом, підмочення забортною водою, заходів, вжитих для рятування чи гасіння пожежі;
- Зникнення транспортного засобу без вісті;
- Нещасних випадків при навантаженні, укладанні, вивантаженні вантажу і прийомі транспортним засобом палива.
3. Покриття «С» «Без відповідальності за пошкодження, крім випадків аварії»
При даному покритті страховими випадками є пошкодження, повна загибель або втрата всього вантажу або його частини внаслідок:
- Пожежі, блискавки, бурі, вихору, інших стихійних явищ, аварії чи зіткнення судів, літаків та інших перевізних засобів між собою, або удару їх об нерухомі чи плавучі предмети, посадки судна на мілину, провалу мостів, вибуху, пошкодження судна льодом, підмочення забортною водою, заходів, вжитих для рятування чи гасіння пожежі;
- Втрати вантажу внаслідок зникнення транспортного засобу без вісті;
- Повна загибель всього вантажу або його частини внаслідок нещасних випадків при навантаженні, укладанні, вивантаженні вантажу і прийомі транспортним засобом палива;
- Пошкодження вантажу внаслідок аварії чи зіткнення судів, літаків та інших перевізних засобів між собою або з усяким нерухомим чи плавучим предметом (включаючи лід), посадки судна на мілину, пожежі чи вибуху на судні, літаку або другом перевізному засобі.
4. Покриття «D» «З відповідальністю за узгоджені ризики»
При даному покритті страховими випадками є пошкодження, повна загибель або втрата всього вантажу або його частини внаслідок подій, які обирає особисто Страхувальник з наступного переліку:
- Блискавки, бурі, вихору, землетрусу, виверження вулкану та інших стихійних явищ;
- Підмочення атмосферними опадами;
- Зникнення вантажу разом з перевізним засобом без вісті;
- Крадіжки зі зломом, грабежу, розбійного нападу та інших протиправних дій третіх осіб;
- Аварійної посадки повітряного транспортного засобу;
- Зіткнення чи падіння повітряних транспортних засобів, літальних апаратів, а також падіння предметів з них;
- Пошкодження вантажів швидкого псування внаслідок поломки рефрижераторних машин;
- Інших, пов’язаних з особливостями вантажу та процесом його транспортування подій, що зазначаються в Договорі страхування.
Договір страхування вантажів може бути двох типів, а саме:
1) Договір добровільного страхування вантажів (на разове перевезення)– використовується у випадках разових перевезень різних видів вантажів. Страховий захист діє тільки на період перевезення. Договір добровільного страхування вантажів (на разове перевезення)
2) Генеральний договір добровільного страхування вантажів – використовується у разі постійних систематичних перевезень по визначених маршрутах або при перевезеннях однотипних вантажів. Страховий захист поширюється на всі вантажоперевезення протягом строку, на який укладається Генеральний договір. Співпраця на умовах Генерального договору значно зменшує витрати на страхування, знижує документообіг, а також надає можливість планувати витрати на страхування. Затверджена форма Генерального договору добровільного страхування вантажів
Обов’язковому погодженню страхування підлягають наступні вантажі:
– вантажі, що швидко псуються (м’ясо, фрукти, овочі та інші рефрижераторні вантажі тощо);
– вантажі, що легко б’ються (скло, вітражі і вироби з них, алкогольна продукція тощо);
– транспортні засоби (легкові, мікроавтобуси), мототехніка;
– джут, копра, бавовна;
– килими ручної роботи;
– домашні речі;
– багаж;
– інші подібні вантажі;
Заборонено приймати на страхування наступні вантажі:
– цемент;
– особливо цінні речі, колекції ювелірних виробів та поштових марок, вироби мистецтва, антикваріат, цінні папери;
– мобільні телефони
– готівка;
– тварини;
– ядерні матеріали;
– піротехніка
– заморожена риба;
– хутро та хутряні вироби;
– рибна мука;
Сплата страхового платежу за Договором страхування здійснюється:
- при укладенні Договору добровільного страхування вантажів (на разове перевезення) – одноразово у строк, зазначений у Договорі страхування;
при укладенні Генерального договору добровільного страхування вантажів – по кожному перевезенню окремо, згідно з виставленими СК рахунками у строки, визначені Страховим свідоцтвом або іншим оговореними в договорі порядком сплати.
При перевезенні вантажів підрядником візьміть до уваги:
- власник вантажу не має можливості контролювати збереження вантажу;
- в процесі перевезення вантажу може брати участь декілька перевізників з використанням різних видів транспорту. Так, у перевізника зазвичай, повинна бути застрахована відповідальність за вантаж, що перевозиться, але:
- перевізник несе відповідальність за вантаж, що перевозиться, при цьому дана відповідальність може бути лімітована (обмежена);
- будь-яка форс-мажорна подія, в якій перевізник не винен, веде до фінансових збитків покупця або продавця, в залежності від умов контракту, так як перевізник не несе за неї відповідальності.