Чи діє зараз страховий захист? Чи буде здійснено виплату за пошкоджений автомобіль, вітрину магазину чи будинок?

Введення воєнного стану та настання страхового випадку на території, на якій діє воєнний стан, теоретично не є підставою для відмови у страховій виплаті. До того ж, за рекомендацією НБУ страхові компанії спростили процедуру врегулювання страхових випадків щодо всіх типів контрагентів та видів страхування.

Спрощення полягає в тому, що потерпілий для оформлення страхового випадку може використати копії необхідних документів за неможливості отримати оригінали; фото, відео, електронні документи.

Вийнятки за договорами страхування під час військового стану

Страховики не виплачуватимуть збитків, завданих майну внаслідок військових дій — обстрілів, бомбардувань тощо. Це стандартний виняток у договорах страхування майна. При цьому слід враховувати той факт, що в Україні майже ніхто ніколи не бажав додатково страхуватися від військових ризиків та тероризму, бо ніхто й уявити не міг такого розвитку подій.

Як оформити страховий випадок?

Деякі компанії, не маючи можливості оперативно здійснити страхову виплату, просять клієнтів покривати збитки самостійно. У такому разі потрібно чітко фіксувати настання страхового випадку, а також підготувати та надати страховику документи, щоб отримати виплату пізніше. Це стосується як нерухомості, так і транспортних засобів.

У разі пошкодження нерухомості слід викликати працівників ДСНС та органів місцевої влади, щоб вони склали акт про руйнування нерухомості. Якщо є можливість фіксувати збитки через військові дії, це також слід робити, тому що це може допомогти отримати компенсацію в майбутньому від держави, як нещодавно заявляв прем’єр Денис Шмигаль. “Кожен, хто залишився без даху над головою. Кожен, чий будинок або квартира були знищені окупантом, зможе залишити заявку на відшкодування в “Дії”. Ми вже створили “Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури”. І як тільки війна буде завершена, ми почнемо відновлювати все, що зруйнував ворог”, – заявив прем’єр-міністр.

У коментарі Delo.ua генеральний директор Асоціація Страховий Бізнес – АСБ Вячеслав Черняховский звертає увагу на те, що страховики самі опинилися сьогодні у надзвичайно складній ситуації. У деяких компаній платежі впали на 50-90%. Люди та підприємства просто перестали страхуватися та платити розстрочені платежі за наявними договорами, тому у компаній елементарно не вистачає коштів на компенсації.

“Деякі з компаній, керуючись патріотичними мотивами, спонсорували великі суми на потреби армії, але надходжень у березні у них практично немає. Основні засоби резервів страховиків розміщені в ОВДП та депозити, які вони не можуть швидко забрати. Сьогодні у нас навіть була дискусія з НБУ, щоб дозволити компаніям оперативно забрати з банків хоча б 20% своїх депозитів, щоб можна було виплачувати відшкодування клієнтам», – розповідає експерт.

Чи можна отримати відшкодування з КАСКО та “автоцивілки”?

Хоча введення воєнного стану і не є для компаній підставою відмовити у виплатах клієнтам, якщо автомобіль отримав пошкодження або був знищений внаслідок військових дій (машину примусово відчужували для військових потреб або її обстріляли під час бойових дій тощо), ймовірність компенсації збитків практично дорівнює нулю.

У будь-якому випадку власнику майна таку подію все одно слід зафіксувати (фото, відео) та звернутися із заявою до компанії. До речі, самостійна фіксація страхового випадку відноситься і до звичайних ДТП, оскільки поліцію на місце події буде викликати непросто. При цьому ДТП залишаються стандартним страховим випадком, згідно з яким страховик має виплачувати страхове відшкодування.

Тут можливі два варіанти:

  1. Якщо постраждалих немає, учасники ДТП можуть без виклику поліції заповнити паперовий чи електронний “європротокол” – спеціальний бланк повідомлення про настання ДТП або онлайн на сайті. Це дозволяє самостійно зафіксувати обставини ДТП та ступінь пошкодження автомобіля.
  2. Якщо є постраждалі, слід викликати як поліцію, так і “швидку”.

Робота МТСБУ під час війни.

1. Централізована база даних МТСБУ функціонує у звичайному режимі, тож є можливість перевірити наявність та чинність договору ОСЦПВ.

2. Працюють сервіси “електронний поліс” та “електронний європротокол”.

3. Страховики-повні члени МТСБУ (ті компанії, що мають право укладати договори міжнародного страхування «Зелена картка») зробили біль доступним страховий захист наших громадян, які прямують за кордон на авто:

• Встановлено спеціальні тарифи за договорами міжнародного страхування «Зелена картка» для легкових автомобілів (тип А) зі строком дії 15 та 30 днів, у розмірі 50% від діючих розмірів (у гривні)

• За умови відсутності паперових бланків «Зеленої картки» договори можуть оформлюватись у чорно-білих копіях або шляхом генерування pdf-файлів

• Іноземні перестраховики підтвердили, що договори перестрахування по «Зеленій картці» діють, тож страховий захист по «Зеленій картці» зберігається.

4. Є домовленості з значною кількістю європейських країн щодо безоплатного надання для українців прикордонного страхування або щодо покриття можливих претензій з ОСЦПВ до власників незастрахованих українських автівок. Детальна інформація про це розміщена на сайті на Facebook-сторінці Бюро.

5. Контакт-центр МТСБУ працює в обмеженому режимі (лише IVR), оскільки більшість співробітників знаходяться в евакуації. Найближчими днями сподіваємось налагодити роботу контакт-центру з інших міст України.

6. Повідомити про страховий випадок або надіслати питання можна на електронну пошту
Всі звернення будуть розглянуті, співробітники МТСБУ нададуть відповідь на кожний лист.

Попередня стаття про перетин кордону та поліси Зеленої картки: тут

Якщо у Вас є потреба застрахуватись з автоцивілки чи є питання щодо страхування – на сайті внизу працює чат – напишіть мені. Я підключаюсь за змоги протягом пару хвилин.